Trawa z rolki
„Ideał sięgnął trawnika”
Trawniki z rolki zdobywają w naszym kraju coraz więcej zwolenników. Przede wszystkim dlatego, że niemal od razu możemy cieszyć się ich widokiem. Decydując się na trawnik z siewu, musimy czekać około 4 tygodni, zanim się zazieleni. Aby móc po nim spacerować czy grać w piłkę powinny minąć kolejne 3 miesiące. Tymczasem zakładając trawnik z rolki, wszystkie te czynności możemy wykonywać po niecałym miesiącu. Inną zaletą trawnika z rolki jest możliwość układania go od wiosny do pierwszych przymrozków. Darń z rolki jest bardziej odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Sprawdza się również na skarpach z których nasiona trawy mogą spłynąć podczas ulewnych dreszczów.
Należy jednak pamiętać, że ułożenie takiego trawnika, wbrew pozorom, nie jest sprawą prostą i najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Przed położeniem trawnika teren musi być właściwie przygotowany. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o nawiezieniu lekko próchniczej ziemi o pH 5,5-6,5. W razie potrzeby powinniśmy więc poprawić właściwości gleby, mieszając gliniaste podłoże z piaskiem, piaszczyste zaś z odkwaszonym torfem i ziemią kompostową. Przekopaną i wyrównaną ziemię wałujemy i grabimy. Właściwe przygotowanie podłoża będzie miało zasadniczy wpływ na późniejszy wygląd trawnika. Firmy specjalizujące się w układaniu trawników z rolki korzystają ze sprawdzonych metod uzyskiwania prawidłowego podłoża.Murawę z rolki produkuje się dwiema metodami – trawę można wysiać do gruntu lub na cienką warstwę podłoża rozłożonego na folii. W pierwszym przypadku rośnie ona około dwóch lat, regularnie podlewana, koszona i nawożona. Potem zdejmuje się ją specjalnymi maszynami wraz z warstwą ziemi grubości 2-3 cm. W ten sposób produkowaną darń powinno się układać jedynie wiosną i jesienią, gdy nie zagrażają jej upały i długotrwałe susze.
Murawa produkowana na folii rośnie nieco krócej i ma delikatniejsze źdźbła. Taka trawa szybciej przyjmuje się na nowym miejscu i nie jest tak wrażliwa na przesuszenie. Po założeniu trawnika najważniejsze jest codzienne obfite podlewanie przez pierwsze dwa tygodnie. Jeżeli zaniedbamy tę czynność, trawa może zżółknąć, a płaty darni zdeformować. Gdy trawa ukorzeni się, należy ją podlewać co dwa, trzy dni, podczas suszy znacznie częściej.Problem nawodnienia można rozwiązać zakładając instalację nawadniającą. Odpowiednie czujniki same będą kontrolować stan wilgotności naszej murawy, a sieć zraszaczy zapewni jej optymalne nawodnienie.
Kolejnym problemem, który można rozwiązać, jest zabezpieczenie trawnika przed kretami. Aby temu zapobiec, należy rozłożyć pod rolkami trawy specjalną siatkę, która uniemożliwi przedostanie się gryzoni na powierzchnię trawy.Duże znaczenie dla wyglądu trawnika ma także wykończenie jego brzegów oraz estetyczne oddzielenie go od rabat czy ścieżek. W tym celu korzystamy z tzw. Eko-bordów, czyli sztywnych, plastikowych obrzeży. Spełniają one swoją funkcję doskonale i nadają trawnikowi kształt, jaki sobie życzymy. Po raz pierwszy trawnik kosimy, gdy osiągnie ok. 10 cm wysokości i dobrze wrośnie w podłoże, tj ok. trzech tygodni po położeniu). Potem zabieg ten powtarzamy co tydzień. Jeśli chodzi o nawożenie trawnika, rozpoczynamy je miesiąc po ułożeniu wraz z jego regularnym koszeniem. Nawożenie zbyt wczesne może hamować rozwój korzeni. Możemy używać zarówno nawozu granulowanego jak i preparatu o przedłużonym działaniu czy nawozu w płynie. Należy jednak pamiętać, że nie należy zasilać trawnika dłużej niż do początku sierpnia.
Firma „Specmajster” od kilku lat specjalizuje się w zakładaniu trawników z rolki. Projektujemy i zakładamy instalacje nawadniające, stosujemy ekobordy oraz siatki na krety a nasza trawa jest najwyższej jakości.
Sprawdź u nas cenę swojego nowego, pięknego trawnika.